Unit Pricing Now Mandatory In Large Supermarkets

After a long-running education campaign, unit pricing is now compulsory in all large supermarkets across Australia (and in all advertising from those supermarkets. Most major chains switched over some time ago, but wherever you shop, it should now be easier to work out the best value deals. Not sure how it all works? Check out our unit pricing overview.


Comments

    Isn't unit pricing simply a political ploy by the Federal Government to make it seem like they're taking action on rising grocery prices?

    IMHO you should just work it out yourself. If you can't do it in your head, take a calculator.

    David,

    When you're doing a big shop of close to 100 items, are you really going to want to calculate the unit pricing for each of those items, as well as for similar products to compare them to?

    Perhaps you would, but many people simply don't wish to take the time to do such calculations for all of the items in a supermarket.

    I think its very unusual that we need to legislate something simply because it is convenient.

    David, what a stupid comment.... being someone who use to work it out in my head I no longer need to thus saving me time while shopping. I applaud the unit price introduction however it already needs a review for consistency with units. Supermarkets are using different units of measurements for the same types of products to trick consumers e.g. pre-pack coffee in pre-measured size sticks - one brand measures in $0.00 (ea) another in $0.00 per(g)

      I agree, toilet roll is priced per each, when clearly some rolls are longer than others, especially the double length in the same brand/style as the normal lenght.. it makes the double lenght look more expensive to buy..

        I've noticed this too. One I shop at has price per 100ml on some items and price per Ltr on others. Which I guess is the same thing, but it makes it harder to compare on something like juice that is like, 2.4L.

    And how is unit pricing actually going to make things cheaper? All it does is show cost, nothing to do with value. It also allows product manufacturers to manipulate products in order to make them appear cheaper - pad out the product itself with fillers to make each unit cheaper.

    If you don't want to take the time to work out which product is cheaper, that's your own judgement call. I don't see why retailers should have to pander to you.

    Yeah, it shouldn't be done ea unless all the other products are ea. Like the example given by Adam it should be done by length say for toilet paper (xD).

    I don't understand why people don not want something that benefits them?!

    If nothing more it saves time for consumers in the supermarket. What is the point of 1,000 shoppers each having to each do the same unit price calculation when the supermarket can do it once, using an automated process and display it under the product price?

    The European Union and a number of US states have had compulsory unit pricing for a decade. One reason was to counteract the manufactures of supermarket goods who use oversized, overweight packaging to fool consumers into thinking they were buying more than what they actually where. Or where they would make their good cheaper than the competition, but include less product.

    Without unit pricing being compulsory for all the large players, then it really isn't effective.

    They can still try and be dodgy.

    On the safeway online store (greengrocer.com.au) I thought I'd have a look to compare the price i heard you can pay for 30 rolls of bog roll from costco to safeway...

    Rather then take a 24 pack and divide it by the price, they coverted it to a price per 100 rolls, which makes it seem better then it is.

    There is always a way for these dodgy buggers to screw us over :(

Join the discussion!